Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Recuperare pierdere contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Recuperare pierdere contabila

Buna ziua,
O societate SRL platitoare de impozit pe profit care a fost pe pierdere in ultimii doi ani,dar pe trimestrul 1 2013 am profit cum declar in dec 100?
In ce fel imi pot recupera pierderea din anii anteriori?
ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
..................................................................................................................
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.Norme metodologice

Se face calculul Profitului Impozabil din care se scad Pierderile Fiscale ale anilor precedenti daca ramane Profit impozabil se aplica 16% rezulta Impozit pe profit daca nu ramane profit impozabil veti declara in D100 zero.
Buna ziua, am urmatoarea situatie:
Pierdere -12.2011=17798.11
daca fac nota 117=121 in Ianuarie 2012, imi ramane sold debitor la 117 de 4921.33
Aceasta pierdere o recuperez in trimestrele din 2012. Ce note contabile ar trebui facute?
Mentionez ca nu am reglat nimic in 2012 si am calculat impozit pe profit la fiecare trimestru, soldul din 117 ramanand tot 4921.33.Acum vreau sa reglez, sa raman pe 0 lei in contul 117! Se poate? Vreau sa fac rectificative la declaratiile 100, respectiv 101.
Daca fac nota 121=117 cu 4921.33, imi da eroare la bilant cu aceeasi suma...adica nu am corespondenta. Unde gresesc?
Multumesc anticipat!
De asemenea, am in ct.1061 suma de 671.15 lei, ori aceasta ar trebui sa fie 40( capital social=200 lei).Cum reglez aceasta odata cu reglarea mai sus mentionata?
Banuiesc ca reglarea cu ct.117 se va face in Ianuarie 2013, dar voi tine cont de suma de 4921.33 la calcularea impozitului pe profit din 2012??
georgetrif2004, utilizator
Pierderea contabila nu are lagatura cu pierderea fiscala .. se poate ca o societate sa inregistreze pierdere contabila si totusi sa plateasca impozit pe profit.(de exe. daca ai pierdere contabila 100 (venit 100 si ch totale 200) si ai cheltuieli nedeductibile 150 rezulta 100 - 200 + 150 =50 profit impozabil *16% =8 impozit pe profit.)

daca fac nota 117=121 in Ianuarie 2012, imi ramane sold debitor la 117 de 4921.33
deci aveti Pierdere CONTABILA
Aceasta pierdere o recuperez in trimestrele din 2012
.
Pierderea contabila se acopera potrivit legii din profitul CONTABIL, alte rezerve, capital social..

Pierderea FISCALA se calculeaza si se evidentiaza in Registrul Fiscal. Se recupereza conf. art. 26

Nu aveti ce sa reglati soldul contului 117 ii OK asa.Eventual daca in anul 2013 o sa inregistrati profit CONTABIL puteti recupera pierderea CONTABILA de 4921.33.

Dvs. gresiti confundand Pierderea CONTABILA cu cea FISCALA.

nu am avut cheltuieli nedeductibile ( cel putin nu semnificative),Dati un exemplu ideal in care pierderea contabila poate fi egala cu cea fiscala.