Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite dintr-un imobil

Buna ziua,
as dori sa stiu daca proprietarii de apartamente nelocuite au obligatia legala de a incalzi aceste apartamente,avand in vedere ca cei care locuiesc in vecinatatea apropriata acestora trebuie sa le cedeze caldura si implicit factura de gaz crescand semnificativ si la fel de mult igrasia,fara a beneficia de caldura produsa de centala proprie.

Va multumesc anticipat,
F Dobre
Debransarea, cu sau fara montarea de centrala termica este anormala, intrucat produce dereglarea instalatiei de incalzire a blocului, insemnand si erori de calcul in repartizare.
In cazul in care nu se monteaza centrala termica in urma debransarii, sau aceasta nu este pusa in functiune, apare suplimentar problema incalzirii indirecte intre apartamente, adica probleme de stabilire corecta a costurilor serviciului de incalzire si probleme de confort termic.
Eu nu am montata centrala de apartament.
Normal ar fi sa se faca contorizare in conditiile cumulative de echilibrare hidraulica a instalatiei interioare si a retelei de distributie si de aplicare a unor factori de corectie incluzind incalzirea indirecta, cum se face in Europa de vest, nu ca la noi. Astfel se poate ajunge la un control real al costurilor de incalzire, fara afectarea dramatica a confortului termic, cum se intampla acum in Roamania.
darida, utilizator