avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite dintr-un imobil

Buna ziua,
as dori sa stiu daca proprietarii de apartamente nelocuite au obligatia legala de a incalzi aceste apartamente,avand in vedere ca cei care locuiesc in vecinatatea apropriata acestora trebuie sa le cedeze caldura si implicit factura de gaz crescand semnificativ si la fel de mult igrasia,fara a beneficia de caldura produsa de centala proprie.

Va multumesc anticipat,
F Dobre
Cel mai recent răspuns: darida , utilizator 17:59, 1 Decembrie 2012
Interventie moderator

Pentru aceasta problema va rog sa va adresati in sectiunea "suport tehnic - Probleme in site" administratorilor.
Aici chestiunea este :offtopic:
@ady80

Polistirenul nu are ce cauta in interiorul camerelor. Daca polistirenul este pus pe interior, punctul de inghet se deplaseaza in interiorul zidului. Corect, se pune pe exterior, punctul de inghet se deplaseaza spre exterior.Oricum, trebuie incalzit interiorul, altfel...
Polistirenul se pune pe exterior.
Polietiren grosime 5cm, punctul de inghet este in interiorul zidului.
Polistiren grosime 10 cm, punctul de inghet este la suprafata zidului (adica intre polistiren si zid).
Polistiren de 15 cm, punctul de inghet este in interiorul polistirenului.
Si daca am un vecin care are 5 grade in casa(apartament nelocuit de 20 de ani), cum fac cu polistirenul? Decat sa se faca mucegai intre perete si polistiren, mai bine sa se faca pe perete ca il curat mai usor.
Baltazar_one a scris:

Polistirenul se pune pe exterior.
Polietiren grosime 5cm, punctul de inghet este in interiorul zidului.
Polistiren grosime 10 cm, punctul de inghet este la suprafata zidului (adica intre polistiren si zid).
Polistiren de 15 cm, punctul de inghet este in interiorul polistirenului.


Depinde de materialul si grosimea peretelui pe care se aplica.
La aplicarea polistirenului pe perete mucegaiul se produce din cauza condensului de suprafata care apare inevitabil pe suprafata exterioara a peretelui si care nu se mai poate evapora tocmai din cauza anveloparii.
Povestea cu punctul de inghet ,roua etc.. este doar strategie de marketing a producatorilor de polistiren.

Alte discuții în legătură

Apartamente alaturate neincalzite dinculeana dinculeana Buna ziua, Am si eu o problema . Locuiesc la etajul 3 al unui bloc care este debransat de la sistemul centralizat de caldura din anul 2003-2004. Aproape ... (vezi toată discuția)
La asociația noastră admnistratorul a sigilat caloriferele ... viorel77 viorel77 La asociația noastră admnistratorul a sigilat caloriferele dintr-un apartament nelocuit, oprind caldura in plin sezon rece, mai precis, pe 15 ianuarie 2023, ... (vezi toată discuția)
Apartamentul nelocuit si neincalzit de dedesubt provoaca condens. sabmardob68 sabmardob68 Locuiesc intr-un apartament la bloc. De curand apartamentul de dedesubt a fost achizitionat de un nou locatar, care nu locuieste insa acolo. Din cauza faptului ... (vezi toată discuția)