Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIUL PENTRU STRAINI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIUL PENTRU STRAINI

Stiti cumva salariul pentru un cetatean strain trebuie sa fie obligatoriu salariu mediu pe economie...adica 2117 din ianuarie 2012???
Trebuie sa fie minim 700 lei
Depinde de situatii ...
Viza de lunga sedere pentru angajare in munca - dovada mijloacelor de intretinere la nivelul salariului minim garantat in plata pentru intreaga perioada inscrisa in viza

Viza de lunga sedere pentru alte scopuri - celor care solicita intrarea pe teritoriul Romaniei in scopul formarii profesionale neremunerate - dispun de mijloace de intretinere in cuantum de cel putin salariul mediu net pe economie lunar pentru intreaga perioada inscrisa in viza;

Prelungirea dreptului de sedere temporara in scop de munca - salariul inscris in contractul individual de munca este cel putin la nivelul salariului minim garantat in plata;