Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Esalonarea retinerilor din pensie pe o perioada de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Esalonarea retinerilor din pensie pe o perioada de trei ani

Conform art 7, alin.(2) din OUG 1/2011 urmeaza sa-mi fie aplicate retineri din pensie. Pot cere in instanta printre altele ca retinerile sa fie esalonate a fi platite lunar pe durata a 3 ani calanderistici? Multumesc anticipat.
In instanta puteti sa cereti orice doriti, insa ideea este sa aveti si un temei legal. Eu nu cunosc niciun asemenea temei legal. Retinerile din pensie urmeaza sa se faca "in conditiile legii", adica potrivit art. 409, alin. (1) Cod procedura civila.
Art. 409
(1) Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.