Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare semiremorca cu masa de 39tone
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare semiremorca cu masa de 39tone

Va rog sa/mi spuneti cum se impoziteaza o semiremorca cu masa 39000kg,3 axe.
Se impoziteaza ca o remorca/semiremorca sau ca cele peste 12Tone,combinatii?
Conform codului fiscal (legea 571/2003 republicata si cu modificarile ulterioare), articolul 263 :

daca face parte dintr-o combinatie :
"(5)În cazul unei combinaţii de autovehicule, un autovehicul articulat sau tren rutier, de transport de marfă cu masa totală maximă autorizată egală sau mai mare de 12 tone, impozitul pe mijloacele de transport este egal cu suma corespunzătoare prevăzută în tabelul următor:" ... acest tabel a fost modificat ultima data de OUG 125/27.dec.2011 publicat in M.Of 938/30.dec.2011(punctul 82):
[ link extern ]

daca nu face parte dintr-o combinatie :
"(6)În cazul unei remorci, al unei semiremorci sau rulote care nu face parte dintr-o combinaţie de autovehicule prevăzută la alin. (5), taxa asupra mijlocului de transport este egală cu suma corespunzătoare din tabelul următor:" - ultima modificare HG 956/2009 M.oF. 633/2009
[ link extern ]