avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare semiremorca cu masa de 39tone
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare semiremorca cu masa de 39tone

Va rog sa/mi spuneti cum se impoziteaza o semiremorca cu masa 39000kg,3 axe.
Se impoziteaza ca o remorca/semiremorca sau ca cele peste 12Tone,combinatii?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 13:43, 9 Februarie 2012
Conform codului fiscal (legea 571/2003 republicata si cu modificarile ulterioare), articolul 263 :

daca face parte dintr-o combinatie :
"(5)În cazul unei combinaţii de autovehicule, un autovehicul articulat sau tren rutier, de transport de marfă cu masa totală maximă autorizată egală sau mai mare de 12 tone, impozitul pe mijloacele de transport este egal cu suma corespunzătoare prevăzută în tabelul următor:" ... acest tabel a fost modificat ultima data de OUG 125/27.dec.2011 publicat in M.Of 938/30.dec.2011(punctul 82):
[ link extern ]

daca nu face parte dintr-o combinatie :
"(6)În cazul unei remorci, al unei semiremorci sau rulote care nu face parte dintr-o combinaţie de autovehicule prevăzută la alin. (5), taxa asupra mijlocului de transport este egală cu suma corespunzătoare din tabelul următor:" - ultima modificare HG 956/2009 M.oF. 633/2009
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se impoziteaza o semiremorca vvasilicaa vvasilicaa este corect sa se impoziteze o semiremorca O4 cu 3 axe si masa total autorizata de 38 to cu 55 lei sau 64 lei conform art.263 alineatul 6(semiremorci peste ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit serbanc serbanc Buna ziua!Am un camion si o remorca apicole si as dori sa stiu daca esti o lege pentru scutirea impozitului la apicultori.Cunosc pe cineva ca a fost scutit ... (vezi toată discuția)
Impozit semiremorca cata8 cata8 Buna ziua. Am si eu o intrebare: cum se impoziteaza o semiremorca ? Conform art 263 alin 4 sau 5 sau 6? Multumesc!:sorry: (vezi toată discuția)