avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spray lacrimogen folosit pentru autoaparare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spray lacrimogen folosit pentru autoaparare

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca este legala folosirea spray-ului lacrimogen de o persoana fizica cu scopul de a se autoapara. Ce se intampla daca atacatorul face un atac de panica, lesina etc dupa ce ai folosit un spray lacrimogen? Care spray-uri sunt legale?
Ce trebuie facut pentru a intra in posesia unui astfel de obiect?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Sonji , utilizator 20:57, 19 Februarie 2012
ca sa fie folosit pentru autoaparare nu este ilegal numai ca apararea nu trebuie sa depaseasca atacul adica daca atacatorul are 50 kg iar cel atacat 100 kg ,nu prea mai este bine.
Si daca atacatorul are o bata in mana?Cand te auto-aperi mai stai sa cantaresti agresorul?Nu am auzit de asa ceva.
era vorba de cum trebuie sa analizeze omul legii intr-o situatie reala.
Da dar din pacate in Romania "omul legii" nu se pricepe la analize personale.Am auzit si eu de o situatie ciudata cu o disproportionalitate intre atacator si victima, dar agresorul era fost judocan iar victima o persoana obeza.Avea peste dublul greutatii si dupa multe declaratii si ascultari de martori s-a dovedit adevarul.
aanna a scris:

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca este legala folosirea spray-ului lacrimogen de o persoana fizica cu scopul de a se autoapara. Ce se intampla daca atacatorul face un atac de panica, lesina etc dupa ce ai folosit un spray lacrimogen? Care spray-uri sunt legale?
Ce trebuie facut pentru a intra in posesia unui astfel de obiect?

Multumesc


In principiu acest spray se poate cumpara din magazine. Detinerea lui nu este ilegala, folosirea lui pote fi. Aveti dreptul sa il folositi numai daca sunteti atacat sau daca atacul este iminent si nu il puteti indeparta in alt mod.
Trebuie sa aveti in vedere ca apararea sa nu fie disproportionata, adica daca sunteti lovit cu o palma si atacatorul nu are intentia sa continue atacul, dvs nu aveti nevoie sa scoateti sprayul si sa il pulverizati. Dar daca atacatorul vine la dvs cu un cutit sau un alt obiect dur cu intentia de a va si lovi atunci aveti tot dreptul sa il folositi chiar si inainte de a fi lovit, dar bineinteles daca din actiunile atacatorului rezulta clar intentia acestuia de a va vatama.


Alte discuții în legătură

Vatamare corporala-spray paralizant ZeosSupreme ZeosSupreme Am deschis aceasta discutie referitoare la un caz din presa: ... (vezi toată discuția)
Utilizarea sprayului paralizant Raluca D. Raluca D. Bună ziua, Sunt o biciclistă care s-a săturat să fie agresată verbal pe stradă, zi de zi. În aceeaşi situaţie sunt sute de alte bicicliste, doar ... (vezi toată discuția)
Agresiune/inculpat/probe pierdute Roxana282828 Roxana282828 As dori și eu câteva sfaturi într-o problema penală.. As dori să știu dacă am fost victima unei agresiuni din care a rezultat un certificat ... (vezi toată discuția)