avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general majorari, va rog cititi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

majorari, va rog cititi

Buna ziua, un subiect interesant: in urma procesului verbal am de platit majorari si penalitati in suma de 185000 lei, care ar fi calea legala ca aceasta suma sa o suport din contul 1068, (nu vreau sa ma gandesc la cei 16% din suma aceasta), poate exista o alta cale....#-o Va rog ajutor, :((
Cel mai recent răspuns: ContSters233047 , utilizator 09:48, 11 Februarie 2012
Este vorba de majorari si penalitati accesorii la bugetul de stat? Nu au nici o legatura cu contul 1068.Le puteti achita ,la propriu,doar din conturile de lichiditati (casa, banca).
Contul 1068 il puteti folosi la acoperirea pierderii contabile, in cazul in care la finele anului realizati pierdere contabila. Astfel,in anul fiscal urmator,prin hotarare AGA ,pierderea de la finele anului incheiat poate fi acoperita din rezerve (din cont 1068).In acest caz nu se datoreaza impozit de 16%
ptr.camicami: multumesc, corect, dar totusi, 4481-5121,6581-4481,implicit 6581 se impoziteaza cu 16%,pierderea da 1068.
Intrebare:care ar mai fi inregistrarile contabile (inafara de 4551-4481, nu am bani)pentru evitarea lui 6581? Multumesc.
Dar nu aveti cum sa evitati contul 6581 pentru acesta este articolul contabil standard si obligatoriu pentru inregistrarea majorarea majorarilor si penalitatilor.In baza PV trebuie sa reflectati in contabilitate datoria 6581=4481, datorie care se va stinge abia atunci cand veti avea bani si veti plati 4481= 5311 sau 4481=5121. Pana la achitare ramane in soldul contului 4481.
Va mai sugerez ceva, nu mi-o luati in nume de rau,dar parerea mea este ca va va ajuta in activitatea d-voastra viitoare.Luati si cititi Ordinul 3055/2009,ordin care este "biblia contabilului", dupa el se conduce evidenta contabila la noi.Veti gasi acolo functionalitatea fiecarui cont si ceea ce este permis a se inregistra pe debitul sau creditul unui cont.Nu se pot folosi conturile ptr.a face inregistrari cum ne dorim noi ci trebuie sa respectam niste reguli.
Spre exemplu,referitor la contul 4481 scrie asa : "cu ajutorul acestui cont se tine evidenta altor datorii si creante cu bugetul statului.In creditul contului se inregistreaza : valoarea despagubirilor ,amenzilor si penalitatilor datorate bugetului,cont corespondent 6581.In debitul contului 4481:sumele virate la bugetul statului cont corespondent 5121.............

Inregistrarea in contabilitate a diferentelor constatate de organele de control in urma inspectiei fiscale

Diferente constatate de organele fiscale aferente exercitiului financiar current

2) Majorari de intarziere
● Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu accesoriile datorate de dumneavoastra pentru neplata in termenul legal a impozitului pe profit:
                        6581                =               4481
„Despagubiri, amenzi si penalitati“ „Alte datorii fata de bugetul statului“

...
Diferente constatate de organele fiscale aferente exercitiilor financiare precedente

2) Majorari de intarziere
● Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu majorarile de intarziere provenite din anii precedenti, datorate de dumneavoastra pentru neplata in termenul legal a impozitului pe profit:
                   1174                =                 4481
„Rezultatul reportat provenit din „Alte datorii fata de bugetul statului“
corectarea erorilor contabile“


[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila dob.si penalit afp camyv camyv Buna ziua, in urma controlului s-au stabilit sume suplimentare de plata, exemplu TVA =10000 imp.profit = 10000 dob.TVA 5000 dob.imp.profit 5000 Cum se ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile majorari Vilcu Gina Vilcu Gina Buna ziua, as avea o intrebare: in urma unui proces verbal de control fiscal, a rezultat o plata de 111687 lei c/v majorari si penalitati, din care cont as ... (vezi toată discuția)
Contabilitate - control fiscal ContSters103316 ContSters103316 Am avut control fiscal si mi-a calculat un impozit de 2% la achizitiile de produse agricole si evident majorari si penalitati calculate de la data achizitiei ... (vezi toată discuția)