Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu realizat - introducere in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu realizat - introducere in Revisal

Buna ziua,

un angajat are salariul net de 3 lei/luna, insa ca urmare a unor premii lunare, salariul acestuia se schimba constant (3.2 lei intr-o luna, 3.3 in alta).
Aceste diferente se trec in Revisal?

Retroactiv se mai pot trece?
In Revisal se trec numai sporurile prevazute in c.i.m. ... inregistrarea acestor prime lunare se poate face in Revisal prin adaugarea lor ca sporuri ...
Deci practic angajatorul se poate prevala de legalitatea neinregistrarii lor in Revisal, de faptul ca nu exista prevazute in CIM...deci ca nu au statut de permanenta.
Nu este vorba despre caracterul lor - permanent sau ocazional - , intrucat in HG nr.500/2011 nu se face o astfel de distinctie ...

Este vorba doar despre prevederea lor in c.i.m. ... daca nu sunt prevazute IN C.I.M., atunci sporurile nu se inregistreaza in REVISAL.
Aveti dreptate.
Multumesc