Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Este posibila eutanasierea cainilor agresivi?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Este posibila eutanasierea cainilor agresivi?

Buna ziua, as dori sa stiu daca este posibila eutanasierea cainilor comunitari agresivi.

Iata textul de lege la care ma refer:

OUG nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, Ordonanta de urgenta 155/2001, consolidata 2009

Anexa nr. 3 - EUTANASIEREA CAINILOR

1. Se recomandă pentru a fi eutanasiati câinii care nu au fost revendicati sau care nu au putut fi adoptati. Eutanasia se recomandă, de asemenea, în cazul câinilor care prezinta boli cronice incurabile.

La ce se refera acest text?
Textul de lege este fara echivoc referitor la conditiilei care se poate interveni cu masura eutanasieri animalului
Intrebarea dvs se refera insa strict asupra exemplarelor agresive,impotriva carora ,
in cazuri motivate si cu respectarea prevederilor legale,autoritatile in drept ,pot dispune masura extrema
Exista o hotarare a Curtii Constitutionale care spune ca eutanasierea cainilor este neconstitutionala.
Da ,asa este
Insa ,in cazuri motivate,sau la cererea detinatorului,cu respectarea prevederilor in domeniu,masura extrema poate fi dispusa de personal calificat si cu intocmirea documentelor legal prevazute

Decizia nr. 1 din 11 ianuarie 2012 referitoare la obiectia de neconstitutionalitate a dispozitiilor Legii pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, astfel cum a fost aprobata prin Legea nr.227/2002, precum si, in special, ale art.I pct.5 [referitor la art.4 alin.(1)], pct.6 [referitor la art.5 alin.(1) si (2)], pct.8, pct.9 [referitor la art.8 alin.(3) lit.a)-d)], pct.14 [referitor la art.131 si 134], pct.15 [referitor la art.14 alin.(1) lit.b)] din lege
ynocentta, utilizator
Cainii strazii nu au stapan. Intrebarea era daca se pot eutanasia cainii strazii cu grad ridicat de agresivitate.
Da, e vorba de cazuri de extrema agreisivitate a unor haite de caini vagabonzi. Pot fii eutanasiati conform legii?