Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie

buna seara.Sunt despartita in fapt de 2 ani,copilul este la mine iar de alocatie beneficiaza tatal deoarece cardul pt alocatie este pe numele lui.ce as putea face sa pot primi eu alocatia?

Trebuie depus la Agenţia Judeţeană pentru Prestaţii Sociale si Inspecţie Socială o cerere pentru schimbarea reprezentantului legal al copilului, în acest sens este necesara declaraţia sotului, legalizată, că este de acord cu schimbarea reprezentantului legal al copilului, respectiv să deveniţi dumneavoastră reprezentantul legal al copilului şi implicit beneficiara a alocaţiei de stat pentru copil.Depuneţi la AJPIS , CEREREA, COPIA CERTIFICATULUI DE NASTERE a copilului,declaraţia soţului legalizată, copie dupa Buletinul de identitate al dumneavoastră, şi un act doveditor privind contul bancar unde sa vi se vireze banii, puteţi opta şi pentru varianta mandat poştal;
Sanatate multă!