Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Revenire din concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Revenire din concediu pentru cresterea copilului

in conditiile in care la revenirea din concediu de ingrijire copil 2 ani doresc sa incetez raportul de munca ne mai lucrand nici macar o zi mi s-a comunicat ca trebuie sa restituit contravaloarea concediu de odihna necuvenit si prima de vacanta, este corect? (in conditiile in care inainte de suspendare am efectuat 15 zile de co )
In cazul in care, dupa ce salariatul a efectuat concediul de odihna, contractul sau de munca a incetat acesta este obligat sa restituie unitatii partea din indemnizatia de concediu
corespunzatoare perioadei nelucrate din anul pentru care i s-a acordat acel concediu.
prima de vacanta se restituie intregral sau proportional cu timpu efectiv lucrat?
prima de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata intr-un an calendaristic.:)
Prima de vacanta nu va trebui s-o restituiti , intrucat asa cum vi s-a spus ea se acorda proportional cu perioada lucrata ....
mi s-a spus ca va trebui sa restitui o parte din prima deoarece mi s-a acordat intregral (echivalentul unui salariu), inainte de suspendare am lucrat 7 luni dintr-un an calendaristic, si din cauza asta trebuie sa restituit contravaloare zilelor de concediu necuvenit si o parte din prima de vacannta, este corect asa?