Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs neregulat introdus
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs neregulat introdus

in ce situatii instanta poate anula un recurs ca neregulat introdus?
Solutia era data in cazul in care recursul nu se depune la instanta a carei hotarare se ataca.

Atentie insa , ca prin Decizia nr. 737 din 24 iunie 2008 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 302 din Codul de procedura civila, publicata in Monitorul Oficial nr. 562 din 25.07.2008, Curtea Constitutionala a Romaniei a statuat ca dispozitiile art. 302 din Codul de procedura civila sunt neconstitutionale in partea care prevede „sub sanctiunea nulitatii”.

In speta, avand in vedere aceasta Decizie a Curtii Constitutionale, recursul se poate depune fie la instanta a carei hotarare se ataca, fie direct la instanta de recurs ....