Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale repartizarea profitului urgent
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

repartizarea profitului urgent

In protocolul invheiat de Adunarea generala a asociatilor este prevazut faptul ca repartizarea profitului se lasa pe seama administratorului , este corect acest lucru? Trebuie mentionat caile de repartizare anume pe :rezerve __ , acoperirea pierderii _ etc.
Va rog daca ma puteti ajuta cu legea in baza careia se repartizeaza profitul.
Va multumesc
In procesul verbal al adunarii generale a asociatilor trebuie sa apara clar daca se repartizeaza profitul din exercitiul financiar si pe ce destinatii sau ramane nerepartizat pentru exercitiile financiare viitoare. Administratorul eventual poate veni cu o propunere de repartizare conceputa de el inaintea adunarii (printre documentele de convocare a adunarii generale ordinare) si care poate fi consultata in prealabil de asociatii firmei.
Puteti consulta legea nr. 31/1990, privind societăţile comerciale cu modificările şi completările ulterioare si legea contabilităţii nr. 82/1991, cu modificările şi completările aduse ei.
Va multumesc