avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda administrativa

In cat timp se prescrie o amenda admnistrativa? Mi-am pus intrebarea dupa prevaderile Codului Penal, art. 126

Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
(1^1) Termenul de prescripţie a executării pedepsei amenzii aplicate persoanei juridice este de 5 ani.
(1^2) Executarea pedepselor complementare aplicate persoanelor juridice ce nu pot fi dizolvate sau a căror activitate nu poate fi suspendată se prescrie într-un termen de 3 ani, care curge de la data la care pedeapsa amenzii a fost executată sau considerată ca executată.
(2) Termenul de prescripţie a executării sancţiunilor cu caracter administrativ prevăzute în art. 18^1 şi în art. 91 este de un an.

(3) Termenele arătate în alin. 1 şi 1^1 se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă, iar cele arătate în alin. 2 curg de la rămânerea definitivă a hotărârii sau, după caz, de la data când poate fi pusă în executare, potrivit legii, ordonanţa prin care s-a aplicat sancţiunea.
(4) În cazul revocării suspendării condiţionate a executării pedepsei, a suspendării executării pedepsei sub supraveghere sau, după caz, a executării pedepsei la locul de muncă, termenul de prescripţie începe să curgă de la data când hotărârea de revocare a rămas definitivă.
(5) Măsurile de siguranţă nu se prescriu.


PS: Intrebare bonus: cum vine asta ? Masurile de siguranta nu se prescriu ?!
Ultima modificare: Luni, 13 Februarie 2012
xuser, utilizator
Cel mai recent răspuns: ivoandric , utilizator 20:15, 29 Ianuarie 2013
Un an.
Adica daca, sa zicem

1. se intampla o fapta penala in 2009 (lovire si alte violente)
2. dosarul tine la parchet 2 ani, pana in 2011
3. faptuitorul nu plateste amenda in 2012
4. in 2013 e scapat de amenda?


Ultima modificare: Duminică, 4 Martie 2012
xuser, utilizator
După cum am înțeles din spusele dumneavoastră, termenul de prescripție a unei amenzi administrative este de 1 an. Aș dori să știu dacă este valabil acest termen de prescripție și pentru evidența operativă în cazul unei amenzi administrative. Vă mulțumesc!
Ce evidenta operativa? parchetul nu tine o statistica a recuperarii propriilor amenzi....
Evidența operativă la Poliție, in format electronic, la care nu are acces toată lumea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere amenzi de circulatie pici80 pici80 as vrea sa stiu cand se prescrie o amenda de circulatie si o amenda administrativa (vezi toată discuția)
Amenda administrativa wsx wsx X-(Va rog sa-mi spuneti in cat timp se prescrie o amenda administrativa.multumesc (vezi toată discuția)
Amenda din 2001. esta prescrisa sau nu? draser draser In anul 2001 am fost amendat de catre parchet cu 500 lei (nu mai retin dar parca se chema \"amenda administrativa\") suma care nu am platit-o. In anul 2011 am ... (vezi toată discuția)