Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Constatari inspectie fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Constatari inspectie fiscala

Buna seara!
Am o nelamurire ....
S-a efectuat control pentru perioada 01.01.2008-30.09.2011.
In perioada 01.01.2011 - 30.09.2011 s-a constatat ca societatea are de plata un impozit in suma de 14.000 lei.(in cursul acestei perioade eu nu am declarat impozitul pentru ca am avut pierdere fiscala din anul 2009 si am recuperat-o la fiecare calcul al impozitului pe profit).Organele de control mi-au dat jos pierderea fiscala.....
Problema este ca raportul de inspectie s-a incheiat in 25.01.2012. Anul 2011 nu era inchis.
Cand inregistrez eu in contabilitate acel impozit?
Il prind in decl 101 ? avand in vedere ca este un impozit pana la 30.09.2011 ....daca il prind, la sf anului 2011 imi iese ca are de recuperat impozit ...si asa s-ar stinge oarecum cu cel stabilit la control.
Banuiesc ca trebuie sa il evidentiez la randul 45 in decl 101....
E corect asa ?
Se poate stinge asa impozitul?....

Practic ma intereseaza daca il inregistrez in 2011 fiind aferent acestui an care inca nu s-a inchis.

Multumesc anticipat pentru raspuns!

O seara buna!
Chiar daca diferenta de impozit constatata prin inspectie fiscala este aferenta anilor precedenti , ea a fost constatata si comunicata catre dvs la data de 25.01.2012 prin raportul de inspectie fiscala si decizia de impunere , deci eu zic sa inregistrati in anul 2012.
Buna,
spune-mi te rog, de ce ti-a dat jos pirderea pe care o aveai de recuperat, pt ca am acceasi situatie si cred ca nu ar fi trebiut sa ti-o dea jos, s-a modificat ceva in legislatie?
Multumesc.
In primul rand mi-au dat jos pierderea fiscala....pentru ca au recalculat profitul din anul respectiv (in care s-a obtinut pierdere fiscala); niste cheltuieli le-au trecut ei pe nedeductibil....iar avand in vedere ca nu eu am tinut contabilitatea in perioada respectiva nu ma stresez sa depun contestatie pentru ca oricum sunt alte lucruri la mijloc pe care cu siguranta nu am voie sa le public aici. #-o (asta ca sa stie toata lumea ce mai fac organele fiscale din cand in cand).

Iar in legatura cu inregistrarea constatarilor....am vb cu directorul Admnistratie Financiare si mi-a confirmat ca avand in vedere ca inca nu s-a inchis anul 2011 iar impozitul este calculat de ei pana la 30.09.2011 pot inregistra tot in anul 2011 aceasta constatare.Problema era ca eu acum am practic prin 101 impozit de recuperat si mi s-ar parea absurd sa merg sa platesc la stat o suma si apoi sa astept sa mi-o dea ei inapoi.......asadar sumele se vor compensa si oricum am scapat!

O zi buna!