avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii firma cu inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii firma cu inactivitate

Buna ziua,

Am un SRL infiintat in decembrie 2011 dar care nu a avut deloc activitate.
Pt. exercitiul financiar al anului precedent depun o declaratie pe propria raspundere pt. inactivitate?
La ORC am inregistrat firma cu angajati, dar pana in prezent nu am facut angajari. Depun 010 pt. anulare si din nou 010 cand fac angajari?
Alte declaratii mai trebuie sa depun?
Incepand cu ianuarie 2012 trebuie sa depun ceva declaratii din moment ce inca nu am activitate, in afara de cheltuielile de constituire? Pot inregistra cheltuielile de consituire facute in decembrie 2011 si in martie 2012 daca atunci incep activitatea?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 15:52, 14 Februarie 2012
Pana la 28.02.2012 depuneti declaratie de inactivitate.
Legat de inregistrare salariati-pt.lunile decembrie si ianuarie trebuie sa depuneti D 112 pe zero.
Scoateti din evidenta salariatii pentru a nu mai fi nevoiti sa depuneti D 112 pe zero incepand cu luna februarie 2012.
In momentul cand veti avea angajati depuneti in 30 zile D 010-mergeti atunci cu copie dupa CIM sau inregsitrarea in Revisal.
Cheltuielile de constituire la inregistrati in luna dec.2011.
Pana pe 25.02.2012 trebuie sa depuneti D 392 A(platitori de tva) sau D 392 B (neplatitori de TVA).
Si daca nu am depus la 25.01.2012 Decl.112 pt. decembrie 2011 o pot depune acum in 25.02.2012 pt. decembrie si ianuarie? Primesc amenda desi este pe 0? Pot trimite Decl 112 semnata cu semnatura digitala a unei persoane juridice care nu are nici o legatura cu firma respectiva?
Pentru a putea semna digital declaratia,detinatorul certificatului trebuie sa aiba imputernicire sa depuna.adica sa aveti depusa D 150.
Mergeti la ghiseu poate reusiti sa depuneti cu avertisment dat fiind faptul ca firma este nou infiintata sau asteptati sa vina notificare ca nu ati depus declaratia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de inactivitate SfetcuArabela SfetcuArabela Buna ziua, Am o firma infiintata din 08.12.2011 fara activitate pana in momentul de fata. Stiu ca nu trebuie sa intocmesc situatii financiare la 31.12.2011 ... (vezi toată discuția)
Declaratii de depus firma nou infiintata CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 firma este o sapt infiintata , fiind sfarsit de an ce declaratii trebuie sa depun? (vezi toată discuția)
Impozit profit dissy dissy Buna ziua Va rog sa imi spuneti care este termenul de depunere al declaratiei 100 pt trim IV 2011 si al declaratiei 101 . Va multumesc frumos. (vezi toată discuția)