Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii firma cu inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii firma cu inactivitate

Buna ziua,

Am un SRL infiintat in decembrie 2011 dar care nu a avut deloc activitate.
Pt. exercitiul financiar al anului precedent depun o declaratie pe propria raspundere pt. inactivitate?
La ORC am inregistrat firma cu angajati, dar pana in prezent nu am facut angajari. Depun 010 pt. anulare si din nou 010 cand fac angajari?
Alte declaratii mai trebuie sa depun?
Incepand cu ianuarie 2012 trebuie sa depun ceva declaratii din moment ce inca nu am activitate, in afara de cheltuielile de constituire? Pot inregistra cheltuielile de consituire facute in decembrie 2011 si in martie 2012 daca atunci incep activitatea?
Va multumesc
Pana la 28.02.2012 depuneti declaratie de inactivitate.
Legat de inregistrare salariati-pt.lunile decembrie si ianuarie trebuie sa depuneti D 112 pe zero.
Scoateti din evidenta salariatii pentru a nu mai fi nevoiti sa depuneti D 112 pe zero incepand cu luna februarie 2012.
In momentul cand veti avea angajati depuneti in 30 zile D 010-mergeti atunci cu copie dupa CIM sau inregsitrarea in Revisal.
Cheltuielile de constituire la inregistrati in luna dec.2011.
Pana pe 25.02.2012 trebuie sa depuneti D 392 A(platitori de tva) sau D 392 B (neplatitori de TVA).
Si daca nu am depus la 25.01.2012 Decl.112 pt. decembrie 2011 o pot depune acum in 25.02.2012 pt. decembrie si ianuarie? Primesc amenda desi este pe 0? Pot trimite Decl 112 semnata cu semnatura digitala a unei persoane juridice care nu are nici o legatura cu firma respectiva?
Pentru a putea semna digital declaratia,detinatorul certificatului trebuie sa aiba imputernicire sa depuna.adica sa aveti depusa D 150.
Mergeti la ghiseu poate reusiti sa depuneti cu avertisment dat fiind faptul ca firma este nou infiintata sau asteptati sa vina notificare ca nu ati depus declaratia.