Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inselaciune in contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inselaciune in contract de prestari servicii

Va salut.
Se poate vorbi despre inselaciune comisa de un prestator de servicii, in cadrul unui contract, daca beneficiarului, dupa ce a achitat avansul, i se pune in vedere sa plateasca un alt pret decat cel prevazut in contract, conditionandu-se efectuarea prestatiei de semnarea unui act aditional ? Daca ar fi stiut acest lucru, evident beneficiarul nu ar fi semnat contractul.
~ Conținut șters la cerere ~
Oricat de enervant ar fi pentru domnul respectiv aceasta este legea.
Si nu cred ca este incorecta in acest caz.
Oare "fapta de inducere sau menţinere în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate" - nu reprezinta inselaciune conform art .215 alin3 Cod Penal ?
Concret, in momentul de fata exista un pret "afisat" al obiectului contractului, adica pretul care m-a determinat sa inchei contractul, dar si un pret "real" (mult mai mare) pe care mi s-a dat de inteles ca ar trebui sa-l platesc pentru a beneficia de un proiect tehnic corespunzator, conform tuturor standardelor si exigentelor in vigoare. Pentru pretul "afisat" nu am primit decat un proiect tehnic necorespunzator, dovedit ca atare. Evident, conform contractului, trebuia sa primesc un proiect tehnic corespunzator, complet, viabil, etc. De ce mi se cere un act aditional la contract si implicit plata unui pret mai mare, dupa incheierea contractului ?
Actualmente contractul este reziliat de proiectant, adica incheiat din punctul lui de vedere.
Eu sunt ferm convins ca nu as fi semnat acest contract daca as fi cunoscut ca pretul era de fapt altul. Consider ca este un caz clar de inselaciune, chiar daca in materie contractuala se intelege doar ca proiectantul nu si-a achitat obligatiile contractuale.
Am fost "atras" in mod inselator in semnarea contractului, pe care nu l-as fi semnat daca mi se prezenta anterior situatia reala, iar asta este mai mult decat nerespectarea unui contract.
Sa presupunem ca acest contract s-ar fi finalizat cu predarea acestui proiect, despre care as fi aflat ulterior ca este necorespunzator. Tot neachitarea obligatiilor contractuale ? Adica cum vine asta, proiectantul stie ca are prevazut in contract un proiect de categ.1 si imi livreaza un proiect mai ieftin de categ.2, in acelasi pret ?!! Si nu este inselaciune ? Nu pot sa cred !!!
virgil1971, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

cum as putea dovedi ca am fost victima unei inselaciuni?
ce probe trebuie aduse?
care sunt pasii legali, oficiali?
cine ma poate lumina?
la ce institutii sa apelez?

multumesc pentru raspunsuri.

virgil1971 a scris:

Oare "fapta de inducere sau menţinere în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate" - nu reprezinta inselaciune conform art .215 alin3 Cod Penal ?
Concret, in momentul de fata exista un pret "afisat" al obiectului contractului, adica pretul care m-a determinat sa inchei contractul, dar si un pret "real" (mult mai mare) pe care mi s-a dat de inteles ca ar trebui sa-l platesc pentru a beneficia de un proiect tehnic corespunzator, conform tuturor standardelor si exigentelor in vigoare. Pentru pretul "afisat" nu am primit decat un proiect tehnic necorespunzator, dovedit ca atare. Evident, conform contractului, trebuia sa primesc un proiect tehnic corespunzator, complet, viabil, etc. De ce mi se cere un act aditional la contract si implicit plata unui pret mai mare, dupa incheierea contractului ?
Actualmente contractul este reziliat de proiectant, adica incheiat din punctul lui de vedere.
Eu sunt ferm convins ca nu as fi semnat acest contract daca as fi cunoscut ca pretul era de fapt altul. Consider ca este un caz clar de inselaciune, chiar daca in materie contractuala se intelege doar ca proiectantul nu si-a achitat obligatiile contractuale.
Am fost "atras" in mod inselator in semnarea contractului, pe care nu l-as fi semnat daca mi se prezenta anterior situatia reala, iar asta este mai mult decat nerespectarea unui contract.
Sa presupunem ca acest contract s-ar fi finalizat cu predarea acestui proiect, despre care as fi aflat ulterior ca este necorespunzator. Tot neachitarea obligatiilor contractuale ? Adica cum vine asta, proiectantul stie ca are prevazut in contract un proiect de categ.1 si imi livreaza un proiect mai ieftin de categ.2, in acelasi pret ?!! Si nu este inselaciune ? Nu pot sa cred !!!