Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata CAS ptr PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata CAS ptr PFA

In cazul unui PFA cu un venit lunar de 500 ron se este obligatorie contributia la CAS? Daca da, cat se plateste? Multumesc mult!!
-Pentru semestrul I 2012 se ia in considerare venitul brut. CAS se datoreaza daca veniturile realizate sunt mai mari de 8468 lei.
-De la 1 iulie 2012 se aplica prevederile OUG 125_2011 care a modifica Codul Fiscal, art. 296^21 - 296^32 în vigoare de la 01.07.2012.(conform art. VII)
Art. 296^22. - (1) ,,Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a)-e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale,,.
Adica, daca venitul rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 740 lei, nu datorează contribuţie de asigurări sociale. Daca aceasta suma depaseste 740 lei atunci este obligatorie asigurarea si plata sumei de 232 lei/lina.