Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie Pensie PFA 2012 urmare a OUG125/2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie Pensie PFA 2012 urmare a OUG125/2011

Buna ziua

Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai jos:
1. Este posibil pentru 2010 + 2011 plata unui cuantum minim ( ceva de genul 200 RON / luna ) indiferent de venitul realizat ? Daca da , la cat se cifreaza acest cuantum , va rog (cifra mentionata de mine e pur aleatoare) ?
2. Cum se calculeaza pensia pe 2012 (la obiect) ? Nu inteleg nimic din forumuri, iar raspunsul primit la intrebarea mea adresata "casutei de intrebari " a Casei Nationale de Pensii suna "a lemn" pentru mine - urmeaza citat -->
--- Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale pentru asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2), o constituie venitul lunar asigurat, inscris in declaratia individuala de asigurare sau in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mult de cinci ori valoarea acestuia (art. 36 din Legea nr. 263/2010).
Cf art.296 >22 din Cod fiscal,valabil de la 01.07.2012 :(1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

salariul mediu brut utilizat la fundamentarea BASS pe 2012 este 2117 lei;
2117*35%=741lei/lunar*31.3%=232 lei/luna contributie minima la pensii
2117*5=10585/lunar,peste aceasta suma nu datorati contributie la pensie
741*12luni=8892 venit anual; daca diferenta dintre veniturile si cheltuielile efectuate in scopul realizarii venitului este sub valoarea de 8892 lei,nu datorati contributie la pensii.
Atentie,cele mentionate mai sus,sant valabile cu 01.07.2012
un PFA are cim intrerupt in cursul anului 2011 si plafonul de8088 ron este depasit se plateste cas? rogun raspuns?
in anul 2012 cum se stabileste contributia minima de pensii la un pfa, la venitul net sau venitul brut realizat?
venitul net este de 2000 ron,
venitul brut este 11000 ron.
este salariat din luna august 2012
cum plateste? rog un raspuns multumesc