Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Ce lege reglementeaza eliberarea diplomelor si ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Ce lege reglementeaza eliberarea diplomelor si adeverintelor de absolvire?

As vrea sa stiu ce legi reglementeaza eliberarea adeverintelor de absolvire si daca universitatea in cauza are dreptul sa refuze eliberarea unui duplicat al adeverintei de absolvire?

Motivul intrebarii este urmatorul:

Mi s-a eliberat o adeverinta pe care am depus-o la dosar, in cadrul unei institutii unde urmeaza sa sustin un examen pe post. Intre timp am nevoie de inca o adeverinta pentru un alt dosar. Am solicitat universitatii sa-mi elibereze inca o adeverinta, iar aceasta a refuzat pe motiv ca nu se elibereaza decat o adeverinta.
Nu inteleg de ce s-ar elibera o singura adeverinta atata timp cat aceasta nu face decat sa ateste un fapt real ( si anume: Ca am absolvit examenul cu nota x).

Va multumesc.
"SECŢIUNEA 3
Adeverinţa de studii şi adeverinţa de absolvire

Art. 19 (1) Adeverinţele de studii şi de absolvire sunt documente de evidenţă
şcolară care se deosebesc de documentele de evidenţa şcolară prezentate în art. 10 - 18
prin faptul că se eliberează solicitanţilor pe bază de cerere, cu specificarea termenului
de valabilitate.
(2) Adeverinţele de studii şi de absolvire se completează pe baza datelor din registrul
matricol, se semnează de către directorul/directorul-adjunct şi de secretarul-şef/secretarul
unităţii de învăţământ, se ştampilează, primesc număr şi se înregistrează în registrul
de intrare-ieşire al corespondenţei din unitatea de învăţământ. În registru trebuie să apară în
clar numele/denumirea solicitantului, data solicitării, numărul, data şi persoana pe numele
căreia se eliberează adeverinţa, numele în clar şi semnătura persoanei care a completat registrul.

Art. 20 (1) Prin adeverinţa de studii se precizează faptul că titularul a finalizat unul
sau mai multe semestre/ani de studiu, că a parcurs anumite materii şi se indică mediile obţinute.
2) Adeverinţa de studii se eliberează elevilor, părinţilor/reprezentanţilor legali, împuterniciţilor
acestora sau la solicitarea scrisă a unor unităţi de învăţământ ori a altor persoane juridice,
aprobată de directorul unităţii de învăţământ.
3)Pentru orice alte solicitări, conducerea unităţii de învăţământ va elibera o adeverinţă simplă.

Art. 21 (1) Adeverinţa de absolvire a studiilor se eliberează pentru finalizarea cursurilor, cu
sau fără examen de absolvire, pe baza unei cereri motivate, aprobate de către directorul unităţii
de învăţământ.
2) Conţinutul şi forma adeverinţei de absolvire sunt prevăzute în anexa 18, parte integrantă din
prezentul regulament.
3) Termenul de valabilitate al adeverinţei de absolvire nu poate depăşi 15 zile."

Parerea mea: se elibereaza atatea adeverinte cate se solicita, pe baza unei cereri!
Multumesc mult pentru raspuns.

Si mie mi se pare normal sa-mi elbereze inca o adeverinta la cerere, dar daca ei refuza cu incapatanare sa faca acest lucru, am eu vreo posibilitate de a-i forta?

Cu respect,
Mihai Barbulescu