Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Studii necesare afacere catering
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Studii necesare afacere catering

Buna ziua.As vrea sa imi deschid II,pentru prestari servici catering.De ce studi am nevoie?Peste tot am gasit ca trebuie studii de specialitate,dar de care?Barman,ospatar,bucatar,sofer?Ce anume?as vrea mai mult sa ma axez pe bar si bucatarie mai putin.Multumesc
Cred ca bucatar e de ajuns.
sunt coduri caen specifice pentru retetare fabricare daca nu vindeti gen alimentatie publica cu servire doar la domiciliu mergeti pe fabricarea ....
olden, utilizator
Defapt cateringul se refera mai mult la servire gen bar,si mancare mai putin,doar prajituri cumparate de la un furnizor.Se poate face un contract de colaborare intre II prestari servici catering si un ONG,activitatea desfasurandu-se la sediul ONG?Si daca ONG nu ne poate inchiria spatiul cum declaram punctul de lucru?pentru a justifica o casa de marcat,sa nu fim acuzati de evaziune fiscala?
Pai pentru catering de ce sa va trebuiasca punct de lucru cand preluati de la producatori produsele gata aranjate pe platouri si le duceti la beneficiari. De fapt desfasurati activitatea de transport si servire la domiciliul clientului, nu?
Daca faceti strict catering, nu va va trebui nici casa de marcat. Taiati factura si chitanta.
george-neagu, moderator
iulia spatacean a scris:

Defapt cateringul se refera mai mult la servire gen bar,si mancare mai putin,doar prajituri cumparate de la un furnizor.Se poate face un contract de colaborare intre II prestari servici catering si un ONG,activitatea desfasurandu-se la sediul ONG?Si daca ONG nu ne poate inchiria spatiul cum declaram punctul de lucru?pentru a justifica o casa de marcat,sa nu fim acuzati de evaziune fiscala?

declarati CAEN si ambulatoriu la client vezi NUNTI si sala de nunti , nu doar la sediu .
Grupa 562 - Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente si alte servicii de alimentatie, nu te lasa sa servesti produsele ca restaurant, doar la domiciliu sau sediu altor firme, ONG uri.
olden, utilizator