avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe autorizatii loc de joaca cu spatiu parinti
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe autorizatii loc de joaca cu spatiu parinti

Detin un loc de joaca si pana acum am platit taxa de restaurant si taxa de bar respectiv 3000 ron / an .
Mancarea este facuta in bucataria proprie in sistem catering pentru evenimente .
Bauturi alcoolice nu as dori sa mai servesc.
Pot plati in acest caz o taxa mai mica ? sau numai pe bar ? sau exista alt cod CAEN prin care pot vinde bauturi racoritoare apa plata si cafea?
De asemenea taxa pe restaurant este in functie de mp ? ca eu spatiul pt parinti il am pe 40 mp dar in declaratie treceam tot spatiul inclusiv locul de joaca al copiilor , wc-urile bucataria si anexele , in total bar cu restaurant plateam 3000 ron. pentru 160mp.
Mentionez ca locatia este in Bucuresti sectorul 6.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:45, 6 Mai 2011
Codul CAEN Rev. 2 care corespunde activitatii pe care o desfasurati este

562 - Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente şi alte servicii de alimentaţie

5621 - Activităţi de alimentaţie (catering) 5552* 5621 pentru evenimente



Multumesc pentru raspuns, am si aceasta activitate inregistrata deci sa inteleg ca-mi este suficienta doar acest cod pe care l-ati mentionat dumneavoastra?
Ar fi superrrrrrr dar as vrea sa-mi confirmati daca am inteles bine

toate cele bune
Daca eu am inteles bine ceea ce doriti Dvs. sa desfasurati ca si activitate ,codul CAEN pe care vi l-am recomandat il aveti deja,dupa cum am inteles din MP.
Daca nu vindeti bauturi alcoolice cred ca va este suficient. Totusi, incercati sa obtineti o informatie si de la ONRC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce cod caen este atribuit unei cafenele? florentza florentza Eu am gasit urmatoarea clasificare Cod caen - 561 Restaurante 5610 Restaurante Cod caen - 562 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente ... (vezi toată discuția)
Cod caen 5610 sau 5630???????? lore_leyy lore_leyy Buna seara! Am o mare problema ............ Firma F are ca domeniu de actitate ,activitati ce se incadreaza la cod CAEN 5610-restaurante.....mai precis este ... (vezi toată discuția)
Schimbare domeniu de activitate(cod caen) vasi49 vasi49 Buna seara,sunt din Bucuresti,am un SRL ,avand ca si activitate principala -prepararea de pizze si paste -,cu livrare numai pentru acasa.Functionez din 1993 si ... (vezi toată discuția)