Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... amiabila in caz de accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

amiabila in caz de accident

buna seara,daca am avut un accident rezultat cu avarii usoare si nu sunt vinovat,daca ma inteleg amiabil asta inseamna ca trebuie sa ii dau si eu asigurarea mea? eu imi repar masina pe asigurarea lui si el isi repara masina pe asigurarea mea? va multumesc
Soferul care recunoaste ca este vinovat de producerea evenimentului rutier acorda asigurarea sa partii careia ia cauzat prejudicii la autoturism
Dvs nu aveti obligatia sa puneti la dispozitie asigurarea dvs
numai soferul vinovat are aceasta obligatie , dvs nu
numai in caz de culpa comuna sunteti oblidat sa-i asigurare dvs , dar atentie in caz de culpa comuna asiguratorul plateste numai 50 % din paguba iar dvs restul
ContSters204855, utilizator
Nu, dvs. fiind nevinovata veti repara masina pe RCA-ul vinovatului sau pe propriul casco(daca aveti), iar celalalt participant la trafic pe casaco al lui sau daca nu are, pe cheltuiala proprie.
va multumesc din suflet,o zi frumoasa
constatarea intocmita de politist sta la baza concilieri amiabile ,daca s-a stabilit dubla vinovatie ,reparatiile se suporta de fiecare pe baza asigurari .