Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de influienta /solutie condamnare Trafic de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de influienta /solutie condamnare Trafic de influienta -lipsa latura subiectiva

Intrebare...este posibil ca fara latura subiectiva (functionar public) in conditiile in care fapta este in legatura cu acesta .....adica nu sunt indeplinite elementele constitutive ale infractiunii de trafic de influienta sa se dispuna privarea de libertate ......... solutia poate fi Achitarea..!...
Incercati sa detaliati subiectul pentru ca modul in care il relatati este mult prea ambiguu.
Latura subiectiva se refera la forma de vinovatie in principal. Calitatea persoanei nu tine de latura subiectiva.
Detaliati!
Latura subiectivă a infracţiunii de care vorbiţi nu o reprezintă calitatea de funcţionar public, aceasta este doar o calitate a unuia dintre subiecţii infracţiunii, motiv ptr care este denumit subiect calificat. Potrivi art. 257 c.pen, trafic de influenţă săvîrşeşte persoana care primeşte, pretinde bani sau te foloase materiale, ori acceptare, promisiuni,daruri, direct sau indirect ptr sine sau ptr altul, persoana această având sau lăsînd să se creadă ca are influenţă asupra unui funcţionar public ptr a.l determina să facă sau să nu facă un act ce intră in atributiunea sa. Deci cel care săvîrşeşte infracţiunea nu este funcţionar public, ci doar lasă să creadă că are influenţă asupra unui funcţionar public, sau chiar are influenţă asupra acestuia.
Ok .functionarul public poate fi subiect pasiv ....adica cel influientat.......daca acesta nu este incriminat in concret in cauza ,sau poate fi imaginar incriminat , se poate da solutia de condamnare...desigur a lasa sase creada ...trebuie sa fie credibila nu prezumtiva...
de pilda cauza...permise btinute fraudulos in alt stat ,prin intermediul scolii auto, traficant de influienta cine poate fi scoala intermediara sau terti din staTul roman