Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Beneficii ca urmare a unei sponsorizari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Beneficii ca urmare a unei sponsorizari

Buna ziua.
Detin un magazin cu produse congelate si refrigerate. As dori sa sponsorizez o Gradina zoologica cu astfel de produse.
Va rog sa imi spuneti ce beneficii am daca fac aceasta sponsorizare? Se reduce TVA-ul, impozitul, etc.?

Multumesc.
Facilitati din punct de vedere fiscal nu aveti pentru ca acea valoare care rezulta din sponsorizarea in natura se scade din cat trebuie sa plateasca firma la stat ca impozit pe profit (asta daca va incadrati sub plafonul pentru a putea fi deductibil fiscal). In rest despre buna imagine pe care o obtineti in comunitate prin gestul in sine, toata lauda.
george-neagu, moderator