avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citat de politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citat de politie

buna ziua am si eu o intrebare in urma cu luni a avut loc o descindere in ilfov la acea data am fost si eu luat de politie si acuzat de anumite fapte pe care nu le am savarsit am fost dus la parchet unde procurorul nu mi a propus arestarea si m au pus liber acum pe data de 15 mi a sosit o citatie sa ma prezint la ilfov fara sa se specifice calitatea pentru care sunt chemat nu are numar de dosar azi a fost sotia si a pus o sa dea o declaratie ca sunt plecat din tara ceea e este adevarat sunt plecat la munca in spania si daca plec am pierdut tot ,sotia mea a intrebat despre ce este vorba si u au spus decat ca este o prezentare de material ma puteti ajuta si pe mine ce pot face va multumesc din suflet
daca este o prezentare de material atunci sunteti INCULPAT si veti fi trimis in judecata.
Va recomand cu tarie angajarea unui avocat deoarece judecarea dosarului penal se va face in lipsa dvs si in cazul in care veti fi condamnat se va cere extradarea din tara de unde sunteti si veti fi incarcerat.
Chiar daca veti cere rejudecarea dosarului in urma extradarii, aceasta se va face - cel mai probabil - cu dvs executind pedeapsa, ceea ce nu va este convenabil.

Revin si va sun sa angajati un avocat care sa se intereseze de dosar si sa va reprezinte in cursul judecarii sale. Nu este de glumit si evitarea participarii la proces nu va usureaza situatia, dimpotriva.
da intradevar dar daca este o prezentare de material nu trebuia sa stiu si eu in ce dosar sunt acuzat eu nici macar numar de dosar nu am sau statutul meu in aceea citatie nu se stie nu stiu ce sa cred cred ca e mana la cineva din cei arestati sau nu stiu ce sa cred problema este ca eu nu pot pleca de aici ca imi pierd singura sansa de venit a copilului meu va multumesc
nu trebuie sa plecati, angajati un avocat care se va ocupa de dosar - este adevarat ca uneori este obligatoriu sa fiti prezent in fata instantei de judecata.
cel mai probabil este ca ati fost citat in cursul urmaririi penale insa cineva o fi declarat ca nu locuiti acolo si ca sunteti plecat din tara iar urmarirea penala a decurs in lipsa dvs. Lucru ce se poate intimpla si in cazul procesului penal. Nu vor astepta ca dvs sa va faceti aparitia.
ginditi-va ca problema copilului dvs se va agrava daca veti extradat in Romania spre executarea unei pedepse penale. Este f usor in UE sa fie depistati urmaritii general ce au mandat european de arestare.
Daca nu va aflati in tara si nu doriti sa va prezentati la prezentarea materialului de urmarire penala o poate face avocatul si fara prezenta dvs.
Oricum prezenta inculpatului este cam fara sens deoarece nu se pricepe la aprecierea probelor.
Puteti discuta telefonic cu avocatul si dupa ce aflati care sunt probele in acuzare sa solicitati probe in aparare.
Avocatul poate intarzia trimiterea in judecata chiar daca nu sunteti prezent.
Daca intarzierea va dura mult veti putea sa va prezentati si dvs.

Daca ati fost audiat si nu mai aveti lucruri noi de mentionat nu este o problema ca nu sunteti prezent.
va multumesc din suflet pentru sfaturi si ca intelegeti un om la necaz pentru ca nu am venit de placera sa ma plimb in strainatate ci sa muncesc sa mi hranesc familia va urez o seara placuta

Alte discuții în legătură

Arest preventiv Dumitru111 Dumitru111 Buna ziua , am si eu o problema , sunt cercetat intr`un proves privind traficul de droguri de risc , problema este ca nu sunt in tara si nu m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Citatie diicot feel4rap feel4rap Am primit o citatie de la DIICOT Ploiesti in data de 6.04.2016 si ca trebuia sa ma prezint pe 12.04.2016, eu sunt plecat din tara si astazi 18.04.2016 am aflat ... (vezi toată discuția)
Citatie ca invinuit andrei198524 andrei198524 Buna ziua,problema la care as dori un raspuns este urmatoarea:am fost implicat intr-un accident rutier acum 2 ani,unde am fost acuzat de vatamare corporala din ... (vezi toată discuția)