Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare

Buna ziua poate cineva sa-mi spuna daca exista vreo lege care bsa te oblige sa ai asigurare casco pe masina si marfa in cazul in care transporti marfa pe teritoriul romaniei va multumesc
Nu exista o astfel de lege, atat casco cat si cargo(asigurarea marfurilor in tranzit)sunt asigurari facultative.In cazul in care sunteti transportator este bine sa aveti asigurarea CMR, pentru marfa transportata tertilor.
Exista totusi o asigurare obligatorie in acest caz.... de fapt mai mult impusa de catre ARR initial.... este vb despre ROT...raspunderea operatorilor de transport, insa si aceasta este solicitata transportatorilor de persoane nu si celor de marfuri generale.