Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurari

Ce tipuri de asigurari este obligat angajatorul sa incheie pentru un angajat agent de vanzari?Casco pt masina
Cu care lucreaza agentul este obligatoriu? Marfa din masina trebuie asigurata obligatoriu?Multumesc.
Buna ziua,

Asigurarile obligatorii conform legii sunt: RCA si asigurarea de locuinte impotriva dezastrelor naturale.

Alte categorii de asigurari obligatorii, sunt cele de raspundere profesionala, aplicandu-se legislatia in materie in functie de profesia/ activitatea desfasurata: medicina, turism, asigurari, contabili, avovati, etc.

Alte asigurari obligatorii sunt cele contractuale, prin care partile agreeaza incheierea unor asigurari in functie de acordul comercial ( cargo, CMR, raspunderi legale/ contractuale, etc.).

Pentru marfa tranportata de un agent de vanzari, depinde cine este proprietarul marfurilor. Daca marfa nu este a societatii care o transporta, atanci potrivit legii (codul civil) acesta raspunde pentru deteriorarea marfurilor si se poate incheia o asigurare de raspundere a carausului.Daca marfa este proprietatea detinatorului mijlocului de transport se oate incheia o asigurare facultativa.

Agentul de vanzare daca este prepusul dvs., nu poate incheia ca persoana fizica o asigurare de raspundere civila pentru terti.