avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avansare in treapta de salarizare pt. functionarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avansare in treapta de salarizare pt. functionarii publici

In urma suspendarii la cerere a raportului de serviciu pt cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani pot avansa in treapta de salarizare superioara pt perioada lucrata anterior ? Mentionez ca sunt inspector asistent III din anul 2004,am avut suspendata activitatea in perioada noiembrie 2006-octombrie 2008 si solicit avansarea in treapta de salarizare superioara pt. perioada 2004-2006 cand am obtinut calificativele f. bun indeplinind in acelasi timp si conditiile de vechime cerute de lege,respectiv 2 ani pe functia publica respectiva.
Cel mai recent răspuns: burcea silviu , utilizator 09:01, 11 Noiembrie 2008
Functionarii publici ale caror raporturi de serviciu au fost suspendate in conditiile legii si care isi reiau activitatea incepand cu luna ianuarie 2008 vor beneficia de salariile de baza prevazute de OG nr.9/2008, dupa parcurgerea procedurii de reincadrare aplicate functionarilor publici in anul 2005, cu avizul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici.
Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.
elis a scris:

Functionarii publici ale caror raporturi de serviciu au fost suspendate in conditiile legii si care isi reiau activitatea incepand cu luna ianuarie 2008 vor beneficia de salariile de baza prevazute de OG nr.9/2008, dupa parcurgerea procedurii de reincadrare aplicate functionarilor publici in anul 2005, cu avizul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici.
Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avansarea in treapta de salarizare bilabong bilabong M-am angajat in noiembrie 2004 pe un post de consilier debutant. In noiembrie 2005 am devenit consilier asistent, in treapta 3 de salarizare. In anul urmator ... (vezi toată discuția)
Promovare functionari publici Cristinabv Cristinabv Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: -lucrez intr-o institutie publica la resurse umane - am colegi care sunt incadrati la noi in treapta 3 de ... (vezi toată discuția)
Promovare functionari publici dupa noua lege alina-daciana alina-daciana Buna ziua Ma intereseaza daca pot sa promovez in 2011 pe consilier principal avand in vedere situatia mea: Am fost incadrata la o institutie publica din 1 ... (vezi toată discuția)