Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Personalul angajat intr-o Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Personalul angajat intr-o Asociatie de Proprietari

Am nevoie de cateva lamuriri cu privire la personalul angajat intr-o asociatie de proprietari:
1. Presedintele are contract de mandat. Ce impozite plateste? Are cod CAEN?
2. Cenzorul are contract de mandat. Este pensionar. Ce impozite plateste? Are cod CAEN?
3. Femeia de serviciu are contract de munca. Este pensionara. Ce impozite plateste? Cod CAEN?

Cand vorbesc de impozite ma refer atat la contributiile angajatului cat si ale angajatorului (conform listei din link)

[ link extern ]

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc

lorelena1306 a scris:

1. Presedintele are contract de mandat. Ce impozite plateste? Are cod CAEN?

Presedintelui i se calculeaza si retine toate contributiile si impozitul pe venitul realizat ca presedinte al asociatiei de proprietari. Exceptie fac presedintii care sunt si pensionari la limita de varsta carora nu li se calculeaza si retin unele contributii.
Presedintele nu are nici un cod CAEN, asa cum nici o persoana fizica nu are cod CAEN. CAEN= Clasificarea activitatilor din economia nationala.
2. Cenzorul are contract de mandat. Este pensionar. Ce impozite plateste? Are cod CAEN?

Cenzorul daca este pensionar la limita de varsta are unele obligatii. Daca este expert contabil autorizat are alte obligatii... Intrebati-l pe cenzor ce-i cu el sau lasati-l sa-si faca singur ce fel de contract vrea si ce taxe sa plateasca pentru ca cenzorul este cel mai responsabil de toate actele asociatiei, inclusiv de actele cu personalul ce obtine venituri salariale sau de natura salariala de la asociatie.
Cod CAEN nu au persoanele ci firmele, asociatiile, organizatiile...
3. Femeia de serviciu are contract de munca. Este pensionara. Ce impozite plateste? Cod CAEN?

Daca este pensionara i se calculeaza si retin CAS, CASS si impozitul pe venit (16%).

1. angajatul: pres.,cenzor, f. serv [brut -(5,5%sanat +10,5% pensii )] = venit baza calcul - x16% imp=v net . Nu sunt sigur daca f. serv beneficiaza de deducere personala fiind pensionara si avand functia de baza, normal trebuie sa beneficieze.
2. angajator: suma tutulor ven brut X 5,2% sanatate ; x15,8% pensii ; plus ven brut f serv x0.169 acc mca ; x0.25 % fond sal; x0.85% conc medical
georgeiuly, utilizator
.... adaugati si somajul asigurat si angajator, cate 0.5% fiecare......numai pentru CIM (nu si la contractele de mandat)
elga50, moderator
lorelena1306 a scris:
Femeia de serviciu are contract de munca. Este pensionara.
Nu trebuie calculat si platit taxa de somaj.
Cititi un ghid elaborat de ANAF special pentru asociatii de proprietari. Nu este bine facut asa cum sunt multe altele prost facute de catre lucratorii de la finante dar va orienteaza totusi.
[ link extern ]