Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa in sistemul sanitar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa in sistemul sanitar

LEGE nr. 142 din 9 iulie 1998 (*actualizată*)
ART. 5
(1) Angajatorul distribuie salariaţilor tichetele de masa, lunar, în
ultima decada a fiecărei luni, pentru luna următoare.
(2) În condiţiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe
salariat, un număr de tichete de masa corespunzător numărului de zile
lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

([ link extern ] )

Cate tichete de masa ar trebui sa primeasca un angajat care lucreaza in cursul unei luni, cu 21 de zile lucratoare, 14 zile cu 7 zile de concediu de odihna?
Exista alte reglementari de care nu am cunostinta si care legitimeaza un mod de calcul de genul 20/21 si apoi inmultit cu 14?!!
Din cate stiu la nivelul sistemului sanitar a existat un CCM in care era stabilit un numar maxim de 20 tichete de masa pe luna. Atat a fost negociat! Ca urmare a acestui CCM (verificati prevederile CCM La nivel de spital) formula prezentata de dvs. de calcul este corecta. La un numar de 21 zile lucratoare, un numar maxim de 20 tichete, se face proprtia pe zi a tichetului, respectiv 0,9....tichet pe zi , care ulterior se inmulteste cu zilele efectiv lucrate! SUCCES!!
Buna ziua!
Lucrez la un spital public ,iar tichete de masa am primit anul trecut doar o luna ( nu au avut bani...) ,acum ne-au dat tichete pe luna aprilie si nu cred ca mai vedem altele .Intrebarea mea este daca este corect ca dandu-se doar o luna pe an sa se tina cont de cei care sunt in concediu si sa li se dea tichete doar pentru cate zile lucratoare au, sau ar fi trebuit sa nu se tina cont si sa li se dea 20 .Sa fie oare doar ghiniosti ...?
O zi buna .
Din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă :
Art. 11. - Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea şi nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariaţii:
a) îşi efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii şi, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit
prevederilor Legii, precum şi de zile festive şi de sărbătoare legale, sau de alte zile
libere acordate conform contractelor colective de muncă;
c) potrivit dispoziţiilor legale, sunt delegaţi sau detaşaţi în afara localităţii în care îşi au locul
permanent de muncă şi primesc indemnizaţie zilnică sau lunară de delegare sau de detaşare;
d) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, sunt absenţi de la locul de
muncă ori se află în alte situaţii stabilite de angajator împreună cu organizaţiile sindicale sau,
după caz, cu reprezentanţii salariaţilor.
Multumesc,dar ma gandeam ca ar fi undeva specificata si situatia in care se acorda tichete doar o luna pe an si un salariat poate ca in acea luna este in concediu,ma intrebam daca nu este o portita undeva si legea poate fi interpretata.Este ca si cum un salariat a muncit un an si unul nu( adica unul primeste 20 tichete si altul deloc).Pana la urma sa inteleg ca este doar ghinion sau noroc pentru unii.....
Ce reiese din aceste Norme arata ca legea nu este interpretabila in cazul tichetelor de masa pentru perioada CO ..