Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIM pentru o persoana cu varsta de peste 45 de ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIM pentru o persoana cu varsta de peste 45 de ani

As dori sa stiu care sunt pasii care tb urmati pt angajarea unei persoane peste 45 ani , pt a beneficia de cei 500 ron acordati societatii?va multumesc.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 85.
(1) Angajatorii care încadreazã în muncã pe perioadã nedeterminatã şomeri în vârstã de peste 45 de ani sau şomeri care sunt pãrinţi unici susţinãtori ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadã de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, aferentã persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe aceastã perioadã, pentru fiecare persoanã angajatã din aceste categorii, o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncã sau de serviciu cel puţin 2 ani.
(4) Angajatorii care înceteazã raporturile de muncã sau de serviciu ale persoanelor prevãzute la alin. (1) şi (2), anterior termenului de 2 ani, sunt obligaţi sã restituie, în totalitate, agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã sumele încasate pentru fiecare persoanã, plus dobânda de referinţã a Bãncii Naţionale a României în vigoare la data încetãrii raporturilor de muncã sau de serviciu, dacã încetarea acestora a avut loc din motivele prevãzute la art. 83 alin. (2).

(5) Angajatorii care încadreazã în muncã, potrivit legii, şomeri care în termen de 3 ani de la data angajãrii îndeplinesc, conform legii, condiţiile pentru a solicita pensia anticipatã parţialã sau de acordare a pensiei pentru limitã de vârstã, dacã nu îndeplinesc condiţiile de a solicita pensia anticipatã parţialã, beneficiazã lunar, pe perioada angajãrii, pânã la data îndeplinirii condiţiilor respective, de o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj.

(6) Nu beneficiazã de facilitãţile prevãzute la alin. (1), (2) şi (5) angajatorii care în ultimii 2 ani au fost în raporturi de muncã sau de serviciu cu persoanele angajate din categoriile prevãzute la aceste alineate.

Art. 85.1. - Angajatorii care beneficiazã de subvenţionarea locurilor de muncã în condiţiile art. 80 sau art. 85 alin. (1) şi (2) şi care înceteazã raporturile de muncã sau de serviciu ale persoanelor încadrate pe aceste locuri de muncã, din motivele prevãzute la art. 83 alin. (2), anterior termenelor prevãzute de lege, nu mai pot beneficia de o nouã subvenţie din bugetul asigurãrilor pentru şomaj pe o perioadã de 2 ani de la data încetãrii raporturilor de muncã sau de serviciu.

2. Asadar persoana cu varsta peste 45 de ani trebuie sa fie somer la data angajarii.

3. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 59.
(1) Pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 85 din lege, angajatorii vor încheia cu agenţia pentru ocuparea forţei de muncã judeţeanã, respectiv a municipiului Bucureşti, în termen de 12 luni de la data angajãrii persoanelor, o convenţie potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 19.

(2) Termenul prevãzut la alin. (1) este termen de decãdere din dreptul de a beneficia de mãsurile de stimulare prevãzute la art. 85 din lege.

(3) În vederea încheierii convenţiei prevãzute la alin. (1) angajatorii vor depune o declaraţie pe propria rãspundere, din care sã rezulte cã în ultimii 2 ani nu au mai fost în raporturi de muncã sau de serviciu cu persoanele angajate, precum şi urmãtoarele documente:
B. pentru şomerii în vârstã de peste 45 de ani:
a) actul de identitate (copie);
b) actul în baza cãruia au fost încadraţi în muncã (copie);

4. Pentru alte amanunte luati legatura cu Agentia de Somaj.
Buna seara! Parintii mei au vrut sa angajeze o persoana de peste 45 ani si li s-a spus de la ITM ca nu vor beneficia de subventie decat daca aceasta persoana este in somaj.
Este posibil sa gresesc dar daca stie cineva mai bine si pe mine ma intereseaza informatia.

*** am postat in acelasi timp cu domnul avocat.
Multumesc si eu!
isabelap, utilizator
isabelap:

Asta spune si art.85 din Legea 76/2002 pe care l-am redat in mesajul meu anterior.
NU ITM-ul decide acest lucru, ci AJOFM -ul .... :)
Interventie moderator

Am rugamintea sa nu mai deschideti alte discutii in forum in legatura cu aceeasi problema, incalcati pct. 3.3 din regulamentul de postare. Daca aveti noi intrebari, continuati discutiile incepute. Multumesc!

Gabriela Pintea

adria05 a scris:
Doresc sa angajez o persoana peste 45 ani prin legea somajului.Am sunat la AJOFM [Editat] si mi spune ca nu imi accepta angajarea prin aceasta lege intrucat nu sunt fonduri(pt a mi se acorda cei 500 lei/lunar).Ce inseamna acest lucru si ce pot face in continuare..imi spun ca aceste dosare de angajare se aproba in limita fondurilor..si ca si in lege scrie acest lucru ca se aproba in limita fondurilor care le sunt acordate agentiilor de somaj.E corect ce mi au spus?Multumesc.

tudorvaleriu a raspuns:
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 85.
(1) Angajatorii care încadreaz? în munc? pe perioad? nedeterminat? şomeri în vârst? de peste 45 de ani sau şomeri care sunt p?rinţi unici susţin?tori ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioad? de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigur?rilor pentru şomaj, aferent? persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe aceast? perioad?, pentru fiecare persoan? angajat? din aceste categorii, o sum? egal? cu valoarea indicatorului social de referinţ? în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de munc? sau de serviciu cel puţin 2 ani.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 59.
(1) Pentru acordarea drepturilor prev?zute la art. 85 din lege, angajatorii vor încheia cu agenţia pentru ocuparea forţei de munc? judeţean?, respectiv a municipiului Bucureşti, în termen de 12 luni de la data angaj?rii persoanelor, o convenţie potrivit modelului prev?zut în anexa nr. 19.

(2) Termenul prev?zut la alin. (1) este termen de dec?dere din dreptul de a beneficia de m?surile de stimulare prev?zute la art. 85 din lege.

Art. 59.1.
(1) Subvenţiile prev?zute la art. 85 alin. (1) şi (5) din lege se acord? angajatorilor în situaţia în care şomerii din categoriile menţionate la aceste alineate sunt înregistraţi în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de munc? judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti.

3. Nici in lege , nici in norme nu se precizeaza ca aceste drepturi se acorda in limita fondurilor disponibile ale Agentiei de Somaj.

4. Se feresc sa incheie conventia pentru ca apoi sunt obligati sa plateasca.

5. AJOFM incalca legea si daca nu vor sa incheie conventia, asa ca ori acceptati explicatia data ori apelati la instanta de judecata.
Gabriela Pintea, Consilier juridic