Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIM pentru o persoana cu varsta de peste 45 de ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIM pentru o persoana cu varsta de peste 45 de ani

As dori sa stiu care sunt pasii care tb urmati pt angajarea unei persoane peste 45 ani , pt a beneficia de cei 500 ron acordati societatii?va multumesc.
@adria05,

Da,este corect ce vi s-a spus in legatura cu incheierea conventiilor doar in limita sumelor aprobate cu aceasta destinatie in bugetul de asigurari de somaj.In cf. cu prevederile art.95,al.1^1,din Legea 76:

(1^1) Masurile de stimulare a ocuparii fortei de munca finantate din bugetul asigurarilor pentru somaj, pentru a caror acordare se prevede, potrivit dispozitiilor legale, incheierea de contracte sau conventii cu agentiile pentru ocuparea fortei de munca, se acorda in limita sumelor aprobate in bugetul asigurarilor pentru somaj cu aceasta destinatie, cu respectarea prevederilor Legii nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile si completarile ulterioare.

Daca va este absolut necesar,incadrati persoana respectiva,intocmiti contractul de munca,si interesati-va la AJOFM ,avand in vedere ca sumele sunt defalcate pe trimestre,s-ar putea ca totusi suma sa se fi epuizat doar pt. trimestrul in curs.
Aveti posibilitatea sa incheiati o astfel de conventie in termen de 12 luni de la data angajarii.

@tudorvaleriu,

AJOFM ul nu incalca nicio lege,iar utilizatorul nu are de ce sa apeleze la instanta de judecata.

ContSters136493, utilizator
ondino:
Asa este, aveti dreptate.

adria05:
Scuze, pentru raspunsul eronat!