Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Faliment - concedieri gravida in ingrijire copil 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Faliment - concedieri gravida in ingrijire copil 2 ani

Firma este in faliment.
Am disponibilizat tot personalul, mai putin una al carei CIM este suspendat, ea fiind in ingrijire copil 2 ani (pana in martie...cand va naste din nou).
Va rog sa ma ajutati. Am voie sa-i desfac CIM ?! Sa-i trimit notificare? (pt preaviz)
Desfac cu art.de disponibilizare (65.1)?!
Multumesc mult!
Art. 60 C.mun.:
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
......
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
......
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Prin urmare, in situatia falimentului este posibila concedierea unei persoane aflate in CCC.
Multumesc. Asadar sa-i trimit notificare de preaviz? Societatea este in procedura de faliment. Are proces prin mai 2012. O disponibilizez (65.1)
Herra_, utilizator
Da, ii puteti trimite instiintarea de preaviz...