avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... - unde trebuie sa ma adresez?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

- unde trebuie sa ma adresez?

- daca am fost agresat fizic, cu urmari asupra sanatatii, unde trebuie sa ma adresez? - multumesc.
Cel mai recent răspuns: BIGHY , utilizator 01:36, 22 Februarie 2012
La politie.
Formulati plangere penala la politia competenta teritorial locului savarsirii faptei si mergeti la medicul legist ca sa va fie emis un certificat medico-legal care sa concluzioneze asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care aveti nevoie pentru refacere.
In functie de numarul zilelor stabilite de medicul legist , se va stabili incadrarea juridica a faptelor agresorului dvs
r.gabi a scris:

Formulati plangere penala la politia competenta teritorial locului savarsirii faptei si mergeti la medicul legist ca sa va fie emis un certificat medico-legal care sa concluzioneze asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care aveti nevoie pentru refacere.
In functie de numarul zilelor stabilite de medicul legist , se va stabili incadrarea juridica a faptelor agresorului dvs


- in cat timp de la comiterea agresiunii am dreptul sa depun plangerea, avand in considerare ca intentionez sa-l iert daca simptomele aparute in urma agresiunii lui dispar? - multumesc.
Sfatul meu este sa depuneti plangerea si apoi veti mai vedea ce se intampa cu simptomele...

Termenul este de 2 luni.
Dar vedeti ca poate sa va tot duca cu vorba si sa nu va plateasca daunele...
Este imperativ sa depuneti plangere la politie impotriva agresorului daca doriti sa obtineti ceva de la el.Doar asa puteti spera.Am cunoscut cazuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune fizica IRelu IRelu Buna ziua! As dorii sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema: Pe data de 2 mai 2010 pe la ora 03:15, intorcandu-ma acasa de la prietena mea, am fost ... (vezi toată discuția)
Agresare-pedepsire vinovati predutadriana predutadriana Buna ziua,sotul meu a fost agresat in timpul zilei de catre indivizi in fata blocului in care locuim.Nu a reusit sa recunoasca decat pe unul dintre ei iar ... (vezi toată discuția)
Agresiune nnicosteaua nnicosteaua BUNA ZIUA MA NUMESC NICOLETA AM 32 ANI SI AS DORI SAMI DATI UN SFAT. AM FOST AGRESATA DE UN VECIN ADICA MA LOVIT CU O PALETA IN CAP DE TENIS DE MASA AM AVUT ... (vezi toată discuția)