Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REVENIRE LA O INTREBARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REVENIRE LA O INTREBARE

Sunt S.R.L. Am facut reevaluarea la doua cladiri astfel:
1.CLADIRE COMERCIALA.
-Valoare initiala 378.152 lei
-Valoare reevaluata 302.552 lei.
-Valoare in minus -75.630 lei
2.CLADIRE HOTEL-RESTAURANT.
-Valoare initiala 651320 lei
-Valoare reevaluata 727684 lei
-Valoare in plus 76364 lei.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum sa fac inregistrarile contabile.
Mentionez ca asta este prima evaluare a acestor cladiri si prima inregistrare in societate.Va multumesc.
intr-un alt subiect initiat de dvoastra v-am anexat un link care continea notele contabile.
Daca nu ati inteles din acel link ce note contabile trebuie sa faceti, trebuie sa mai veniti cu niste detalii:
- ce fel de reevaluare aveti: la val neta (stabilirea pretului de piata) sau printr-un indice de reevaluare
- valorile inreg in ct 2812 pt cladirile reevaluate.
Reevaluarea s-a facut la cererea Primariei pentru stabilirea impozitului pe cladiri
Inteleg.
Exista 2 metode de reevaluare: cea prin care se stabileste pretul de piata si cea prin care atit valoarea cladirii cit si amortizarea se indexeaza. Notele contabile difera in functie de metoda. Trebuie sa cititi in raportul de evaluare ce metoda s-a folosit.

Ambele metode (notele contabile) tin cont de amortizarea deja inreg, deci este nevoie de soldul ct 2812.
t.simona, utilizator