avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REVENIRE LA O INTREBARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REVENIRE LA O INTREBARE

Sunt S.R.L. Am facut reevaluarea la doua cladiri astfel:
1.CLADIRE COMERCIALA.
-Valoare initiala 378.152 lei
-Valoare reevaluata 302.552 lei.
-Valoare in minus -75.630 lei
2.CLADIRE HOTEL-RESTAURANT.
-Valoare initiala 651320 lei
-Valoare reevaluata 727684 lei
-Valoare in plus 76364 lei.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum sa fac inregistrarile contabile.
Mentionez ca asta este prima evaluare a acestor cladiri si prima inregistrare in societate.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 09:32, 24 Februarie 2012
intr-un alt subiect initiat de dvoastra v-am anexat un link care continea notele contabile.
Daca nu ati inteles din acel link ce note contabile trebuie sa faceti, trebuie sa mai veniti cu niste detalii:
- ce fel de reevaluare aveti: la val neta (stabilirea pretului de piata) sau printr-un indice de reevaluare
- valorile inreg in ct 2812 pt cladirile reevaluate.
Reevaluarea s-a facut la cererea Primariei pentru stabilirea impozitului pe cladiri
Inteleg.
Exista 2 metode de reevaluare: cea prin care se stabileste pretul de piata si cea prin care atit valoarea cladirii cit si amortizarea se indexeaza. Notele contabile difera in functie de metoda. Trebuie sa cititi in raportul de evaluare ce metoda s-a folosit.

Ambele metode (notele contabile) tin cont de amortizarea deja inreg, deci este nevoie de soldul ct 2812.
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare gabizabiz gabizabiz ce se intampla daca am reevaluat o cladire de la 100.000 ron la 50.000 ron dar amortizarea mea a fost de 70.000 ron . Ce fac cu diferenta de 20.000 ron? Am ... (vezi toată discuția)
Raport evaluare maria19 maria19 Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutate cineva si pe mine, este prima data cand am de inreg in conta un raport evaluare ( am citit ord 3055 , dar nu ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladiri danabobo danabobo Buna ziua,am urm situatie:Val cladir=364000;amortizarea calculata la data reevaluarii=30000;val dupa reevaluare=341000;mentionez ca nu a mai fost facuta alta ... (vezi toată discuția)