Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cesiune parti sociale a societatii aflata in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cesiune parti sociale a societatii aflata in insolventa

Poate o societate comerciala aflata in insolventa sa-si cesioneze partile sociale (30%) asociatului existent cu acordul administratorului judiciar?

Poate o societate comerciala aflata in insolventa sa-si cesioneze partile sociale (30%)

Intrebarea nu este clara ...
cine este cedentul si cine cesionarul ??
cedentul este societatea aflata in insolventa iar cesionarul este asociatul acesteia. adica mai clar, firma cedenta este asociata cu cesionarul persoana fizica intr-o societate comerciala. Cedenta vrea sa se retraga cedandu-si partile sociale
Da se poate cu acordul adm judicar
Banii vor intra in contul de lichidare