Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pt cresterea copilului 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pt cresterea copilului 2012

PANA LA DATA DE 03.11.2011. AM BENEFICIAT DE INDEMNIZATIE PENTRU CRESTEREA COPILULUI. PANA PE DATA DE 04.12.2011 AM LUCRAT , AFLANDU-MA IN PREAVIZ. DIN DATA DE 04.12.2011 NU AM MAI LUCRAT.VA ROG SA IMI SPUNETI DACA VOI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE PENTRU CRESTEREA COPILULUI , TINAND CONT CA VOI NASTE IN LUNA MARTIE.MA POATE AVANTAJA OUG 158/2005? MA AVANTAJEAZA DACA IMI PLATESC ASIGURARILE SOCIALE PE DECEMBRIE 2011, IANUARIE SI FEBRUARIE 2012?
Ce statut ati avut din decembrie pana acum? Puteti beneficia de indemnizatie daca in ultimele 12 luni consecutive ati avut venituri impozabile.
Alexandru Munteanu, Avocat
1. Pentru ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CCC trebuie ca , in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa aveti realizate timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit

2. In calculul celor 12 luni intra si perioadele asimilate prevazute la art.2 alin.5 din OUUG nr.111/2010.

3. Acordarea indemnizatiei nu este conditionata de plata contributiilor sociale , ci de realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.