Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului in functie de optiune

As dori sa stiu daca in cazul unei pers cu salariu de 1200 lei indemnizatie ptr crestere copil este aceeasi fie ca isi alege un an sau doi?Iar in cazul in care isi alege doi ani suma ptr indemnizatie este mai mica pe luna decat daca isi alege un an?
1. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza ca fiind 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii.

2. - Daca persoana opteaza pentru varianta de CCC pana la 1 an indemnizatie este de minimum 600 lei si maximum 3.400 lei;
- Daca persoana opteaza pentru varianta de CCC pana la 2 ani indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 1.200 lei.

3. In exemplul dat de dvs. este posibil ca indemnizatia pentru CCC sa fie aceeasi indiferent de optiunea de CCC aleasa.