Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu?

Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai mare. Indemnizatia va fi 85% din media a cat am cotizat eu sau 85% din salariul actualului job ?
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra veniturile din salarii (de la toate locurile de munca din aceste 12 luni), veniturile din indemnizatiile de concediu medical si de concediu de maternitate.

3. Indemnizatia pentru CCC:
- este de minimum 600 lei lunar si maximum 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- este de minimum 600 lei lunar si maximum 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.
Am inteles. Multumesc frumos!
Buna ziua. Dar daca media celor 12 luni este mai mare decat 1200 lei si am optata pentru ccc 2 ani. Care va fi suma acordata de catre stat ?
@ delia2007

In situatia mentionata de dvs, indemnizatia pentru CCC va fi de 1200 lei pentru toata durata optata.