Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 392 A sau B
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 392 A sau B

Pentru o firma suspendata din 2010, care a fost platitoare de tva dar in urma suspendarii s-a anulat inregistrarea la Tva din oficiu cf legii se depune declaratia 392 A sau 392 B? Multumesc.
Daca societatea este suspendata nu se depune 392, ci bilantul si declaratia 101.

Au obligatia depunerii Declaratiei 392:
- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA (SA, SRL, PFA, II, IF, etc) conform art. 153 al. 4 a căror cifră de afaceri efectiv realizată la finele anului calendaristic 2011 este inferioară sumei de 35.000 de euro – depun Declaratia 392A
- persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA (SA, SRL, PFA, II, IF, etc) conform art. 153 al. 5, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 35.000 de euro – depun Declaratia 392B