Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Minus de casa: cum se pedepseste?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Minus de casa: cum se pedepseste?

Buna seara,
sint intr-o dilema si cer ajutor. Una din casierele angajate la firma a avut de mai multe ori, de 5 ori, minusuri de casa evidentiate si in monetarul de la terminarea fiecarui schimb. Nu i-am reprosat niciodata nimic. Aceste minusuri le-a inregistrat in intervalul septembrie 2011 - ianuarie 2012. Totul insa a culminat cu un minus de 175 lei. Intrebarea mea este: cum pot sa recuprez aceste minusuri de inventar? Pot sa fac plingere penala impotriva acestei persoane? Ce as putea sa intreprind pe linie juridica?
Multumesc anticipat.
Puteti angaja trei raspunderi juridice deodata :
- raspunderea disciplinara : Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului...vedeti art.248 - 252 C.mun.

- raspunderea patrimoniala : art. 254 (1) C.mun. : Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
Recuperarea prejudicului se poate face prin : acordul partilor in limita a 5 salarii minime brute pe economie sau prin actiune in instanta.

- raspunderea penala : se depune o plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazuta de art 215 ind.1 C.pen.