Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 394-taxare inversa cereale....ajutor!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

394-taxare inversa cereale....ajutor!

In declaratia 394 pt. ianuarie 2012 trebuie sa introduc o livrare de cereale.
Completez doar baza de impozitare? Ma gandesc ca nu pun si TVA aferent pt. ca pe factura nu am trecut TVA.
va multumesc...
Declaratia 394 se depune pentru toate operatiunile taxabile (conform prevederilor Codului fiscal) efectuate pe teritoriul national, inclusiv pentru avansuri, si trebuie sa contina toate facturile care au fost primite in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea „taxare inversa”, si pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare. Trebuie sa stiti ca, in continutul formularului, sunt evidentiate distinct operatiunile de livrari sau achizitii de cereale si plante tehnice prevazute la art. 160 alin. 2), lit.(c) din Codul Fiscal pentru care se aplica taxarea inversa.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Intrebarea mea era nu una generala, articolul din avocatnet.ro l-am citit.
In 394 la o livrare de cereale cumpletez TVA sau nu?
Mi se pare ciudat ca imi apare coloana TVa in cazul uneu livrari de cereale si ma "lasa" sa scriu TVA.
..
bestb, utilizator
[ link extern ]

gasiti aici modul de completare al declaratiei 394 dupa ultimele actualizari, de unde reiese ca se completeaza si TVA-ul aferent
cam asa reiese, dar nu cred ca este corect sa completez TVA.