Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua
m-am angajat la o firma de paza si protectie in data de 10 02.2012, iar contractul de munca am aflat ulterior ca este facut pe 4 ore salariu brut de 329 brut (sau ceva pe acolo), trecandu-se la 8 ore peste 3 luni si ca sa fie treaba treaba, am aflat de la colegi ca din urmatoarea luna urmeaza sa se dea in loc de o parte din salariu, bonuri de masa, lucru care nu era trecut in contractul de munca, este legal ?

multumesc:(
Tichetele de masa nu pot substitui cote-parti din salariu ... acestea sunt acordate in plus fata de drepturile salariale ....
unele firme asa procedeaza, asta stiam si eu, dar unii in prima luna iti da bani apoi iti da tichete in valoare de o anumita suma, in jur de 120 ron, si nu este prima firma care procedeaza asa, in special firmele de paza!
daca procedeaza asa este nelegal....faceti plangere la ITM , dar banii nu puteti sa-i recuperati decat prin instanta si numai ce este prevazut in contractul de munca...