Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare prioritate trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare prioritate trecere de pietoni

azi dimineata eram la o trecere de pietoni, in fata mea mai era o masina, la un moment dat masina din fata mea a trecut si am trecut si eu , cand treceam pe trecere a aparut in fuga un politist , nu mai stiu exact daca se schimbase culoarea dar cred ca avea rosu pentru ca masina din fata mea a trecut si eu l-am urmat din instinct, nu m-a tras nimeni pe dreapta, credeti ca daca mi-a luat nr. ma pot trezi cu vreo amenda pe acasa?

Multumesc
nu, o asemenea contraventie se sanctioneaza pe loc. ati fi fost oprit in trafic, fie in acel moment, fie ulterior de catre masina politiei.
Cu exceptia contraventiilor referitoare la viteza (radare fixe) nu se mai trimit poze acasa ptr contraventii.
va multumesc mult