avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dreptul intectual si TVA-ul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dreptul intectual si TVA-ul

Am o nelamurire : licenta , in baza careia s-a obtinut autorizatia de functionare a societatii comerciale " X " , poate fi considerata un drept intelectual ? La concret este vorba de licenta de farmacist .
In situatia in care se vinde aceasta ( licenta ) , in baza unui contract de vinzare - cumparare fond comert , suma incasata de societateai vinzatore , nu revine persoanei fizice a carei licenta a fost ?
In ambele variante , se calculeaza sau nu , TVA ?
Cum se inregistreaza in contabilitate o astfel de vinzare ?
Multumesc pentru cooperare !
Cel mai recent răspuns: nobil , utilizator 14:53, 11 Martie 2012
Imi poate spune cineva o opinie ?
V-as multumi mult .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare fond de comert de la un srl si revinzare catre alt srl ioananica ioananica Buna ziua. Am urmatoarea situatie.O societate X cumpara fondul de comert de la o societate Y si incheie un contract cu societatea Z prin care se obliga ca in ... (vezi toată discuția)
Gradinita particulara biaene biaene pot infiinta o gradinita particulara in cadrul unei societati comerciale (vezi toată discuția)
Reducere erotida85 erotida85 Buna ziua CAZUL 1) Cum se inregistreaza o factura ca aceasta? 1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei 2. bautura spirtoasa ... (vezi toată discuția)