Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dreptul intectual si TVA-ul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dreptul intectual si TVA-ul

Am o nelamurire : licenta , in baza careia s-a obtinut autorizatia de functionare a societatii comerciale " X " , poate fi considerata un drept intelectual ? La concret este vorba de licenta de farmacist .
In situatia in care se vinde aceasta ( licenta ) , in baza unui contract de vinzare - cumparare fond comert , suma incasata de societateai vinzatore , nu revine persoanei fizice a carei licenta a fost ?
In ambele variante , se calculeaza sau nu , TVA ?
Cum se inregistreaza in contabilitate o astfel de vinzare ?
Multumesc pentru cooperare !
Imi poate spune cineva o opinie ?
V-as multumi mult .