Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale gradinita particulara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

gradinita particulara

pot infiinta o gradinita particulara in cadrul unei societati comerciale
Da. Cod CAEN 8510 - invatamant prescolar
multumesc mult
desi sunt destul de confuza deoarece am mai intrebat si am inteles de la registrul comertului ca nu se mai primeste acest cod caen pentru SRL
Gradinita poate functiona doar sub forma de fundatie sau ONG?????
:(
Poate sa fie si SRL - deci societate comerciala care lucreaza in profit si se inregistreaza la registrul comertului, sau daca optati sa fie asociatie/fundatie este ca aceasta sa fie una non-profit si se inregistreaza la judecatoria in raza careia va functiona aceasta. In ambele variante dupa constituirea societatii comerciale la registrul comertului sau asociatiei sau fundatiei la judecatoria in a carei raza teritoriala isi va avea sediul gradinita, urmeaza efectuarea procedurilor de obtinere a acreditarii de la Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Preuniversitar – ARACIP.