Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare personal

buna ziua,

detin un PFA impozitat in sistem real si doresc sa angajez o persoana.
as dori sa stiu care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a fi in legalitate din toate punctele de vedere - aici ma refer la intocmire CIM si inregistrare la ITM, completare si transmitere revisal, dobandire certificat digital si intocmire D112 si alte aspecte pe care trebuie sa le am in vedere.

va multumesc!
1. Anterior incheierii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract .

2. Persoana selectata in vederea angajarii va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.

3. Daca se ajunge la un consens, atunci se va semna c.i.m. ...

4. Dupa semnarea c.i.m. acesta se va completa si se va transmite la ITM prin intermediul registrului de evidenta al salariatilor in format electronic.

5. Cadrul legal il constituie HG nr.500/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.
C.i.m. se inregistreaza si se transmite cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza... de exemplu, daca data inceperii activitati este 01.03.2012 , atunci acesta se va transmite la ITM cel mai tarziu in data de 29.02.2012.

6. Programul REViSAL si informaţii utile cu privire la registrul general de evidenţă a salariaţilor în format electronic il gasiti pe site-ul de mai jos
[ link extern ] /

Se instaleaza mai intai versiunea 5.0.6 a programului si apoi versiunea 5.0.8 ...
dupa ce completez si transmit datele in revisal, acesta poate fi administrat ulterior de o terta persoana?
de exemplu daca ma hotarasc sa inchei un contract de evidenta contabila cu un contabil autorizat, acesta imi poate administra revisalul, in cazul in care apar modificari cu privire la contractele de munca?

multumesc!
Completarea si transmiterea Revisal-ului poate fi efectuata de o persoana desemnata de catre angajator sau poate fi externalizat acest serviciu (prin incheierea unui contract de prestari servicii cu alte PFA, societati care se ocupa de asa ceva).
desemnarea este obligatorie? in sensul ca legea te obliga sa emiti o decizie scrisa?
Art.2 alin.5 din Hg nr.500/2011 prevede ca, completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.