Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contract chirie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contract chirie

In conditia in care am incheiat un ctr. de inchiriere inregistrat la ANAF pe o durata de 2 ani (sa zicem 15.06.2011-15.06.2013) iar la inregistrare am depus decl. 220, trebuie si anul acesta (2012) sa depun aceasta declaratie sau aceasta este implicita conf contractului?

Multumesc
Nu mai e nevoie sa depuneti alta declaratie, veti primi doar decizia de impunere
Sa inteleg ca nu am obligatia anuala de a depune declaratia 220 daca am declarat contractul pe o perioada mai mare de 1 an si am depus un 220 la inregistrarea contractului ? Mentionez ca in declaratia 220/2011 am trecut perioada de 2 ani a contractului dar la venituri anticipate am trecut doar veniturile aferente anului 2011

Multumesc mult
Am inteles corect ?

Multumesc
In cazul in care chiria este in lei, ati inteles coresct. Nu mai depuneti nicio declaratie, daca nu intervin modificari in contract.
In cazul in care chria este exprimata in valuta, va trebui sa depuneti dupa incheierea anului fiscal declaratia 200, pana la 25 mai 2012 (pentru anul 2011) intrucat venitul este influentat de cursul leu-valuta respectiva.