avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contract chirie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contract chirie

In conditia in care am incheiat un ctr. de inchiriere inregistrat la ANAF pe o durata de 2 ani (sa zicem 15.06.2011-15.06.2013) iar la inregistrare am depus decl. 220, trebuie si anul acesta (2012) sa depun aceasta declaratie sau aceasta este implicita conf contractului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Teodorescu , Consultant fiscal 11:35, 29 Februarie 2012
Nu mai e nevoie sa depuneti alta declaratie, veti primi doar decizia de impunere
Sa inteleg ca nu am obligatia anuala de a depune declaratia 220 daca am declarat contractul pe o perioada mai mare de 1 an si am depus un 220 la inregistrarea contractului ? Mentionez ca in declaratia 220/2011 am trecut perioada de 2 ani a contractului dar la venituri anticipate am trecut doar veniturile aferente anului 2011

Multumesc mult
Am inteles corect ?

Multumesc
In cazul in care chiria este in lei, ati inteles coresct. Nu mai depuneti nicio declaratie, daca nu intervin modificari in contract.
In cazul in care chria este exprimata in valuta, va trebui sa depuneti dupa incheierea anului fiscal declaratia 200, pana la 25 mai 2012 (pentru anul 2011) intrucat venitul este influentat de cursul leu-valuta respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratii 200/220 tome_ionica tome_ionica Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200. Daca am PFA in sisteam real, depun ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)